Какво ще научите в този курс?
Курсът Управление на промяна към устойчивост създава визия и дава практически насоки за управление на промяна към устойчиви бизнес процеси, ресурси и социална отговорност. Подходящ е за мениджъри от високо и средно ниво, които желаят да адаптират своите организации и екипи към новите екологични и социални изисквания, като същевременно изграждат устойчиви бизнес процеси.
Курсът е подходящ и за всички специалисти, които искат да подобрят разбирането си за необходимостта, въздействието и стъпките за въвеждане на тази промяна.
Цели на курса
- Да обясни обхвата от различни аспекти на организационната промяна с рамката 7S на McKinsey,
- Да обоснове необходимостта от цялостен подход към управлението на промяната, който интегрира проектния подход към бизнес промяна с лидерски подходи за промяна у хората,
- Да въведе рамка от принципи, модели и инструменти от добрата практика в управлението на промяна,
- Да изгради разбиране на терминологията за устойчиво развитие и ролята на компаниите – ESG рамка, корпоративна социална отговорност,
- Да разясни принципите за развиване на политики за устойчиво развитие,
- Да илюстрира с практически примери процеси на управление на промяна към устойчивост с модел ADKAR ,
- Да въведе и упражни в казуси избрани инструменти за управление на промяна към устойчивост с модел ADKAR (свързаност на цели-смисъл-ценности с индивидуални мотиватори, смисъл и очаквани ползи за различни свързани лица, план за справяне със съпротива на различни нива в организацията, канали за споделяне и обратна връзка, мерки за устойчивост на постигнатите резултати),
- Да осигури среда за споделяне на личен опит, успехи, трудности и притеснения в процеси на промяна.
Продължителност и форма
20 учебни часа:
- 16 часа обучение
- 4 часа практически семинар за представяне и обсъждане на индивидуални задания
Онлайн или присъствено обучение водено от преподавател
Сертификат
Дигитален или печатен сертификат, издаден от Училище за бизнес компетенции.
Училище за бизнес компетенции е лицензиран Център за професионално
обучение с Лицензия № 200512301, издадена
от Национална агенция за професионално образование и обучение.
Цени
За обучение на един участник
Онлайн – 580 лева
Присъствено – 780 лева
За вътрешнофирмено обучение на група до 15 души
Присъствено – 5980 лева
Всички цени са без включен ДДС
Съдържание на курса
Устойчив бизнес и ползите за организациите и обществото
Разбиране и определяне на ESG-целите за устойчиво развитие. Стълбовете на ESG – екологичен, социален и управленски аспект. Социална, зелена и кръгова икономика. Корпоративна социална отговорност и създаване на споделена стойност. Бизнес анализ на макро и микро средата, с цел стратегически избор на посока за промяна към устойчивост. Ангажираност на заинтересованите страни в процеса на промяна.
Въведение в управлението на промяна
Нагласа към промяната. Триетапeн модел на Левин и видовете организационна промяна – ограничена и неограничена. Примери и казуси за трите етапа: размразяване → събуждане на чувство за неотложност на промяната → преход. Управление на процеса в двата му аспекта: (1) Технически проект и (2) Ангажиране в подкрепа на хората. Замразяване или затвърждаване на постигнатото и преминаване към оперативен режим на работа.
Системен подход – техники, модели и инструменти в помощ на организационната промяна
Рамка на модела 7S (McKinsey), интегриращ важни аспекти в управлението на организациите (Strategy – стратегия, Structure – структура, Systems – системи, Skills – умения, Management Style – стил на управление, Staff – готовност на персонала, Shared values – споделени ценности). Подготовка и планиране на процес на промяна към устойчивост с модела ADKAR и съответствие мeжду проект за промяна и подготовка и въвличане на хората.
Управление на съпротивата в процеса на промяна
Техники за управление на съпротивата в процеса на въвеждане на промяна по нива в организацията (матрица на Пю) – индивидуална, групова и организационна съпротива. Ангажиране на свързани лица и очертаване на съдействащи и противодействащи лица. Персоната на средния мениджър и въвличането му в подкрепа на промяната.
Стълбове на устойчивостта в организациите
Бизнес модели и бизнес практики за устойчивост и важни въпроси. Обсъждане на казуси и добри примери, свързани със социалната и кръговата икономика. Личен принос в обхвата на отговорност на участниците – личният пример в минимизирането на отпадъците и въглеродния отпечатък. Обсъждане на личните бариери и мотиватори при формиране на устойчиви нагласи и навици – въвеждане на SCARF модел за Статус, Сигурност, Автономия, Свързаност и Справедливост. Запознаване със системното мислене и теорията на промяната.
Финансова устойчивост и насочване на капитали за устойчиво бъдеще
Методи за отчитане на устойчивостта и управление на рисковете при промяна. Задание за индивидуален малък проект за разработване на План за промяна към устойчивост.
Практика
Представяне и обсъждане на индивидуални задания.
Важно!
За корпоративни клиенти практическите упражнения могат да се фокусират върху теми от контекста на организацията, така че да се разработят полезни приложения на материала.
За отворена група от участници се използват стандартни казуси, разработени в програмата:
- Прилагане на техники за ситуационен анализ в първия етап на промяната към практиката на фирма за облекло и
- Разработване на индивидуални задания с идеи за промяна към устойчивост на база на лична практика до ниво „планиране“ с модел ADKAR.
За преподавателите
Галина Нолан
Галина Нолан е преподавател на Училище за бизнес компетенции. Тя е Магистър по междукултурна комуникация (University of Bedfordshire, the UK). Притежава повече от 10 години опит в областта на развиването на бизнеса, маркетинга и комуникациите. Работила е в ИТ-компании (HP, IMPACT Enterprise – B2B IT) и семеен стартъп. Преподава в области: Междукултурни различия, Комуникация, Стартъп – стъпка по стъпка, Лидерство и мениджмънт, Управление на промяната.
Евелина Ван Менсел
Евелина Ван Менсел е преподавател на Училище за бизнес компетенции. Тя е Магистър по бизнес администрация и кандидат Доктор бизнес мениджмънт. Има богат опит в управлението на международни проекти, изграждане и ръководене на успешни екипи, предприемачество и измерване на клиентския опит. Преподава и води корпоративни обучения в области: Предприемачество, Социално предприемачество, Устойчивост, ESG. Експерт по устойчивост и иновативни процеси. В момента завършва докторска степен в сферата на социалното предприемачество и подкрепата на университетите за него.
Учебни пътеки
❶ Реинженеринг на бизнес процеси
↓
❷ Бизнес планиране
↓
❸ Стратегическо планиране
↓
❹ Проектиране и анализ на бизнес модели
Бонус
Участниците в това обучение получават 10% отстъпка от цената на всяко следващо обучение на Училище за бизнес компетенции, в което се включат
Въпроси и отговори за курса
На какви езици е обучението?
Училище за бизнес компетенции провежда обучението на български и английски език. Тук са посочени цените за обучение на български език. Потърсете ни, ако желаете обучение на английски език.
Какъв е методът на обучение?
Лекции, дискусии, изследване на бизнес казуси и примери, практическа работа по индивидуален проект за промяна към устойчивост.